Informace před focením | tipy a doporučení


Nejčastějším dotazem je: „co na sebe a jak sladit rodinu“

 

A dále podrobnější info – ať víte, co Vás čeká 🙂

foceni miminka

Společně vybereme vhodný termín a čas vašeho focení.
Zejména u menších dětí vybíráme čas tak, aby vyhovoval jejich dennímu režimu.

fotograf info

Vaše přání, očekávání i možné obavy.
Probereme spolu hlavně to, jaký styl fotek očekáváte. Pokud máte nějakou představu nebo přání, určitě neváhejte mi je sdělit.
Dostanete ode mě všechna doporučení pro přípravu, vhodné sladění barev atd. V případě nejistoty ráda pomůžu a poradím.

foceni informace

Během focení nebudeme spěchat a vše podřídíme potřebám a náladě dětí.
Celé focení proběhne v přátelské a uvolněné atmosféře, ve které vzniknou přirozené snímky plné radosti a úsměvů.
Vždy udělám maxim pro to, abych vás rozesmála a vyloudila ten „obyčejný“ opravdový úsměv, který vám tak moc sluší.

foto objednani

Po focení vás požádám o platbu.
Na tom, jestli platba bude celá v hotovosti nebo zaplatíte zálohu ve výši 50% ceny objednaného balíčku a doplatek až po obdržení náhledů, se domluvíme.

info focení

Během 1 – 2 týdnů ode mě dostanete náhledy fotografií k výběru.
Vámi vybrané snímky upravím a od vašeho výběru je do 14ti dnů budete mít v plném rozlišení a velikosti ve formátu JPG.
Fotografie ode mě vždy dostáváte profesionálně upravené. Ráda pro vás zajistím kvalitní tisk snímků nebo fotoobrazů.


Otázky a odpovědi | Informace před focením z praxe:

Nabídnu vám několik tipů jak se na focení připravit a co můžete očekávat. Prosím, neberte to jako žádnou povinnost. Jedná se pouze o mé subjektivní pocity, tipy a doporučení, které by Vám mohly pomoci.

PŘIJĎTE SI FOCENÍ
JEDNODUŠE UŽÍT!

Tohle je asi ta nejdůležitější zásada, kterou je potřeba dodržet – v klidu se vyspěte a nebuďte nervózní. Domluvíme se na stylu a průběhu, který bude vyhovovat Vám i dětem. Na focení se těšte, protože dítě vaše pocity převezme. Nevysvětlujte mu, že se bude muset smát, neslibujte kdovíjaké odměny. Dítě se bude při focení bavit, bude si hrát, bude středem pozornosti. Když tedy přijde bez zbytečného stresu, úsměv přijde sám.

SPECIÁLNÍ PŘÁNÍ?
DÁ SE VYPLNIT!

Pokud máte v hlavě jasnou představu, co byste na fotkách rádi, neváhejte mi to napsat. Čím víc mi už při objednávce specifikujete Vaše přání a představy, tím více budete s fotkami a celým průběhem focení spokojeni.

Stejně tak, máte-li nějaké speciální přání (a celkem bez ohledu na to, jak moc je nezvyklé a bláznivé), zkuste napsat, pokud to bude možné, tak jej splníme.


JAK JE TO SE ZVEŘEJŇOVÁNÍM
VAŠICH FOTOGRAFIÍ NA MÝCH STRÁNKÁCH?

Velmi si vážím důvěry, kterou ve mě vkládáte už tím, že se na focení objednáváte. Fotografie jsou vždy Vaším příběhem, který je osobní a patří jen a jen Vám. Díky za to, že jste si právě mě zvolili jako prostředníka, který jej může zachytit. Vaše soukromí je pro mě nejdůležitější. Velmi si cením, pokud souhlasíte se zveřejněním alespoň části výsledku naší spolupráce zde na své stránce nebo na FB Lucie Šmejkalová FOTO nebo na svém profilu na Instagramu.
Bez vašeho svolení fotografie nikdy nezveřejňuji, plně respektuji vaše přání.


VOLNÉ TERMÍNY, OBJEDNÁVKY,
A CO KDYŽ MUSÍTE TERMÍN ZRUŠIT?

Objednací lhůta se liší dle aktuální vytíženosti. Pokud potřebujete fotit o víkendu, v letním období nebo před Vánoci, může být delší a je potřeba zajistit si termín včas.

Pokud se na domluvený termín nemůžete z jakéhokoli důvodu dostavit, dejte mi to prosím vědět co nejdříve. U nemocí dětí klidně pište sms v jakoukoli hodinu. Ráda Vás objednám na focení znovu. 


NEMĚJTE
ŽÁDNÉ OBAVY!

Nemějte obavy, že děti budou zlobit a Vám to nebude slušet. Sama jsem mámou dvou velmi akčních dětí, trpělivosti mám opravdu hodně a ráda si počkám na momenty, které zachytí Vaši přirozenost.
Přirozený úsměv sluší každému a vybrány budou jen ty nejlepší fotografie!

VÝBĚR MÍSTA A CO KDYŽ NÁM
NEBUDE
PŘÁT POČASÍ?

Výběr místa přizpůsobuji ročnímu období. Lokace si předem pečlivě vybírám, obvykle Vám dám na výběr z více míst i s informací, co lze kde očekávat. Vždy hledám nejlepší místo s příjemným přirodním světlem.

Nestálosti počasí se vůbec nebojte. Nefotím sice v dešti, ale jakékoli jiné podmínky jsou přijatelné. Každé roční období má svá specifika, kterých se dá využít pro pořízení přirozených snímků. A pokud nám počasí opravdu nepřeje, není problém domluvit jiný termín. To, abyste měli opravdu pěkné a povedené fotky, je i mým cílem.


JAK DLOUHO
BUDE FOCENÍ TRVAT?

Focení trvá v závislosti na zvoleném balíčku. Uvedená délka focení je opravdu pouze orientační. Děti ale obvykle focení déle než hodinu nebaví, neudrží pozornost a nechtějí spolupracovat, pokud je focení delší (občas toto platí i pro tatínky, na což pochopitelně beru také ohledy :)). Během hodiny bývá většinou vše nafoceno.

Ke každému ale přistupuji individuálně. Některé dítě je bezprostřední a fotíme od první minuty. Když vidím, že má dítě strach, či se stydí, bude mít potřebný čas, abychom si na sebe zvykli. Pokud dítko po určité době přestane při focení spolupracovat, nenuťte jej. Je mnohem lepší udělat 10-15 minut přestávku, a pak pokračovat.
Nebudu na Vás nijak spěchat. 


JAK VYBRAT
TEN NEJLEPŠÍ ČAS?

Především u menších dětí se snažte vždy vybrat čas, kdy se dá předpokládat, že dítě bude dobře naladěné, tedy vyspalé, odpočaté a plné energie. Čas focení se vždy musí podřídit dennímu rytmu dítěte, nikdy ne naopak. Čím jsou děti menší, tím to platí více.
Focení venku, v exteriéru vždy směruji na odpolední nebo klidně (v létě) na podvečerní hodiny, kdy světlo vytváří nejhezčí atmosféru.
Focení miminek u Vás doma naopak probíhá dopoledne, kdy v interierech je nejvíce světla.

Pokud Vaše dítě není ve formě, protože mu třeba právě rostou zoubky, a je tedy mrzuté, nebo je nastydlé, či na něj „něco leze“, je lepší focení posunout. Zavolejte a určitě vymyslíme nějaké řešení.


CO SI VZÍT S SEBOU
A CO NA SEBE?

Určitě s sebou nezapomeňte vzít pití či drobnou svačinku. Někdy se vyplatí i nějaký ten „úplatek“ v podobě bonbonů, dobrot, kterými dítě zaujmeme na konci focení, když už vše ostatní selže. Oblíbená hračka pomůže dětem odbourat trému. U malých dětí jsou vítána chrastítka a zvukové hračky pro upoutání pozornosti.

Pokud nejde o tematické stylizované focení (Vánoce, indiáni atd.), rekvizity nepoužívám, protože jen tak budou fotografie autentické a zachytí dítě tak, jak ho znáte vy. Vezměte si s sebou to, co charakterizuje vaši osobnost, co je vám blízké nebo považujete za zajímavé. Oblíbený plyšák, bez kterého nedá vaše dítě ani ránu? Pak určitě na fotku patří, protože patří k němu. Různé hračky, hudební nástroj, míč, knížka — pokud to vašeho potomka vystihuje, hodí se to. Ať je to zkrátka o Vás. Přineste si třeba mísu koláčů od babičky, botičky pro očekávané miminko nebo kytici tulipánů. Fantazii se meze nekladou. Za rekvizity nepovažuji deku, bedničku nebo stoličku. Zkrátka něco, na co byste si mohli sednout, beru s sebou.

Celkový dojem fotografie a její barevnost je hodně ovlivněna Vaším oblečením.
Vyhněte se výrazným nápisům, obrázkům a kšiltovkám.

Určitě chcete foto, které bude vyprávět váš příběh, proto buďte sami sebou. Holčičku, která nepostojí, nešněrujte do šatiček, které nenávidí. Sportovního klučinu neupínejte do košile s kravatou, ve které se nebude cítit dobře. Ať jste to zkrátka vy. Podrobnější info najdete rozepsané samostatně zde: „Co na sebe a jak barevně sladit rodinu“

A poslední věc. Nezapomeňte hlavně dobrou náladu!


REPELENTY A JINÉ
„PROTIBREBERČÍ“ PROSTŘEDKY

Fotíme venku, v přírodě, tedy i mezi spoustou více či méně otravné havěti. Proto prosím stejně, jako když s dětmi vyrážíte do přírody, stříkněte je i sebe nějaký repelentem tak, jak jste zvyklí.


KDO MŮŽE S VÁMI
NA FOCENÍ
PŘIJÍT?

Dopředu bych od Vás chtěla vědět, kdo se půjde fotit, abych mohla vše naplánovat a připravit.
Pokud chcete mít na fotografiích třeba i babičku a dědečka, dá se to domluvit a můžete je vzít s sebou. Ale pozor, každý člověk navíc, kromě nejbližší rodiny, děti hodně rozptyluje!


DOMÁCÍ MAZLÍČKY
KLIDNĚ VEZMĚTE S SEBOU!

Do mnoha rodin patří neodmyslitelně také domácí mazlíčci. Pokud je chcete mít na fotografiích s Vámi, jsou mile vítáni. Jen poprosím, sdělte mi to předem, ať vybereme vhodnou lokalitu. Do některých míst není vstup s pejsky povolen.


NEBOJTE SE DĚLAT BLBOSTI,
SMÁT SE, PROJEVIT EMOCE!

Moje fotografie obsahují vždy něco víc, než jen strnulé úsměvy. U některých dětí, zejména u těch, které v očích mají deset čertů a jsou to rození komedianti, to jde samo. U dětí, které se stydí, nejsou až tak průbojné, budu potřebovat od vás trošku pomoci. Zpívejte, říkejte básničky, rozesmívejte, prostě dělejte blbosti tak, jak jste zvyklí – myslím, že před někým, kdo kolem vašeho potomka leze po čtyřech nebo se rovnou válí v trávě a sám se pitvoří (…tím myslím sebe :)), se stydět opravdu nemusíte.

A co se týče společné fotografie vás dospělých a vašich dětí – smějte se, rozesmívejte se, šeptejte si blbosti a hlavně – buďte u sebe co nejblíž. Někdy není tím nejcennějším pohled do fotoaparátu, ale vaše vzájemná blízkost a souhra.


HLÍDEJTE
DETAILY!

Víc očí, víc vidí. Hlídám co se dá, ale může mi očas uniknout rozepnutý knoflíček, vytažená kapsa, neposlušné vlásky či vyhrnuté tričko. Uvítám tedy občasnou kontrolu těchto detailů i od vás :). A s tím souvisí i maličkosti, na které dejte pozor už při odchodu z domova – upravené nehty, čisté boty, u dětí zkontrolujte a případně odstraňte odlupující se tetovačky.


KOLIK A KDY
BUDETE PLATIT?

Ceny se liší dle vybraného balíčku, podrobný ceník a všeobecné obchodní podmínky najdete ZDE. Prosím pročtěte je, ať víte, co můžete očekávat, abychom se vyhnuli případnému nedorozumění.

O platbu Vás požádám ihned po focení. Nechám na Vašem uvážení, jestli ji provedete v plné výši nebo zálohou ve výši 50% z ceny balíčku a doplatek po výběru fotografií. Platba na místě je v hotovosti, doplatek, příplatky za fotografie nad rámec balíčku nebo tisk jsou bankovním převodem. Vše najdete v ceníku.


KDY SVÉ FOTOGRAFIE
VYBERETE A DOSTANETE?

Během 1 – 2 týdnů ode mne dostanete výběr těch nejlepších snímků. Užší výběr provádím sama. Z  fotek, které jsou podobné, vybírám vždy ten nejlepší záběr. Konkrétní počet není určen, vždy však zaručuje dostatečný a kvalitní výběr v rámci vámi zvoleného balíčku. Upřednostňuji kvalitu, nikoli „hon“ za co největším množstvím fotografií. Náhledy budete mít v uzamčené a zaheslované galerii, kam mám přístup pouze já a vy po zadání hesla, které vám pošlu. Náhledy snímků budou spíše polotovatem, než hotovou fotografií. Nebudou plně upravené, obvykle bez retuše. Vámi vybrané fotky upravím a do 14ti dnů od vašeho výběru, budete mít své plně upravené fotografie k dispozici v plném rozlišení, v digitální podobě ve formátu JPG. Fotografie jsou ve formátu 2:3, tudíž vhodné na tisk ve velikostech: 10x15cm, 13x19cm, 20x30cm atd.
Vybrané fotografie obdržíte ve dvou velikostech – v maximální kvalitě vhodné pro tisk a ve zmenšené velikosti vhodné pro sdílení na sociálních sítích či zasílání e-mailem.
Dodání se může lišit dle aktuální vytíženosti, dobu jednoho měsíce od focení obvykle nepřekračuje.
Vždy se snažím, abyste je měli hotové co nejdříve.

Většina z Vás mi seznam vybraných snímků posílám během týdne či 14ti dnů. S výběrem nemusíte spěchat, ale pokud neobdržím Váš výběr do jednoho měsíce od zaslání náhledů, lhůta pro dodání upravených fotografií se výrazně navyšuje. Při tomto pozdějším výběru je termín dodání 4-8 týdnů.

Pokud si nebudete s výběrem jisti, ráda Vám s ním pomůžu a doporučím ty opravdu nejkrásnější záběry.
Neupravené fotografie neposkytuji. Stiskem spouště opravdu není hotovo a neupravený snímek je polotovar, se kterým je potřeba dále pracovat.

U některých tematických balíčků, které jsou vyhlašovány jako mini-focení, náhledy a výběr neposkytuji. Nejlepší snímky vybírám já a vám je posílám již hotové a plně upravené. Počet fotografií je uvedený u konkrétní nabídky, na stylu fotografií se domluvíme, pokud je čas, můžeme je spolu i probrat po focení. U daného mini-focení je vždy uvedeno, jestli obdržíte náhledy nebo vybírám já. Může se v těchto případech mírně lišit doba dodání, je ale vždy uvedena.

Tisk fotografií Vám také ráda zajistím. Po Vašem výběru si upřesníme počet a formát výtisků a během 1 – 2 týdnů je pro Vás budu mít připravené. Pokud budete na fotografie z nějakého důvodu více spěchat, informujte mě, domluva je samozřejmě možná.


Moc se těším na setkání nejen s Vámi, stálými zákazníky, ale i s Vámi, kteří se nad výběrem „svého“ fotografa teprve rozmýšlíte.