Podrobné info

Vaše nejčastější
otázky a obavy.

Pokud chodíte na focení pravidelně, asi se nic nového nedozvíte. Vím ale, že pokud Vás čeká první setkání s fotografem, první rodinné focení, máte v hlavě spoustu obav a otázek.

Snažila jsem se sepsat informace, které Vám před focením pomohou. Pokud přesto nenaleznete odpověď, napište mi nebo zavolejte, ráda s Vámi vše proberu.

Hned jak se rozhodnete pro focení. Čas nevrátíme!

Obvykle termín najdeme v horizontu 2 – 4 týdnů, ale záleží na konkrétní situaci. Pokud potřebujete víkend, objednávejte se minimálně s měsíčním předstihem. Totéž platí pro oblíbené prázdninové a podzimní termíny.

Tam, kde vyjdou ty nejhezčí fotky.

Vždy vybírám místo, kde vynikne aktuální roční období. Nejlepší doba na focení je pozdní odpoledne a v podvečer, kdy není sluníčko ostré a dodává krásnou atmosféru.

Místa vybírám v okolí Příbrami.

Pokud fotíme u vás doma, přijedu kamkoli a ráda. A nemusí to být jen za miminky… Lifestyle v domácím prostředí je super i se staršími dětmi nebo jako těhotenské focení.

Jak bude potřeba a dokud vás to bude bavit.

Při rodinném focení záleží na dětech, takže dokud bude nálada u nich, fotíme. Nejsme opravdu nijak omezeni časem (snad jen západem sluníčka), ale na druhou stranu dobu focení zbytečně nenatahuji. Pokud vím, že mám dostatek materiálu a vy budete mít z čeho vybírat, nepotřebuji vás zbytečně zdržovat.

Počítejte většinou tedy s hodinou, u miminek to bývá o trošku více.

Přesuneme focení na nejbližší termín. Nebo...?

Určitě vás nebudu nutit do focení, když bude počasí stát za prd… V případě deště je přesun termínu jasný, ale zatažená obloha má taky něco do sebe. Přikládám pro ilustraci tři fotky klientů, kteří byli hodně stateční a focení nezrušili, i když počasí přesně odpovídalo rčení “ani psa by nevyhnal”.

Konečné rozhodnutí ale nechávám na vás a vždy to spolu řešíme individuálně.

nic se neděje, domluvíme jiný termín.

Nemusíte se obávat, že pokud byste onemocněli, tak by vám termín propadl. Jednoduše mi zavoláte a domluvíme se na jiném dnu.

Pokud se zkrátka na domluvený termín nemůžete z jakéhokoli důvodu dostavit, dejte mi to prosím vědět co nejdříve. U nemocí dětí klidně pište sms v jakoukoli hodinu. Ráda vás objednám na focení znovu.

Vždy je to na vzájemné domluvě, ale pár pravidel existuje...

Po focení vás požádám o platbu. Můžete buď uhradit celou částku v hotovosti nebo 50% jako zálohu z ceny balíčku focení. Doplatek pak posíláte na účet, který vám zašlu i s fakturou do mailu.

Pokud vyberete fotografie nad rámec balíčku, opět posílám fakturu a vy platbu. Podklady k platbě a faktury na doplatky posílám před dokončením zakázky a jakmile mám od vás peníze na účtu, odesílám zpracované fotografie za vámi.

PŘIJĎTE SI FOCENÍ JEDNODUŠE UŽÍT!

Tohle je asi ta nejdůležitější zásada, kterou je potřeba dodržet: v klidu se vyspěte a nebuďte nervózní. Domluvíme se na stylu a průběhu, který bude vyhovovat vám i dětem. Na focení se těšte, protože dítě vaše pocity převezme. Nevysvětlujte mu, že se bude muset smát, neslibujte kdovíjaké odměny. Dítě se bude při focení bavit, bude si hrát, bude středem pozornosti.

A co tatínky, kteří se (jako většina mužů) focení urputně brání?
Slibte jim, že to nebudu zbytečně natahovat, ani je tlačit do nějakého umělého pózování. Můžete se spolehnout, že to dodržím!

Když tedy přijdete bez zbytečného stresu, úsměv přijde sám.

Náhledy dostanete během 7 pracovních dnů.

Užší výběr těch nejlepších fotografií provádím sama. Nemusíte se bát, že ode mne dostanete 10x téměř stejný záběr, kde dítko jen jinak našpulilo pusinku. Z fotek, které jsou podobné, vybírám vždy ten nejlepší záběr, který vám zahrnu do fotografií, ze kterých budete vybírat.

Upřednostňuji kvalitu, nikoli “hon” za co největším množstvím fotografií.

Pokud si nebudete s výběrem jisti, ráda Vám s ním pomůžu a doporučím ty opravdu nejkrásnější záběry.

2 - 4 týdny mi dejte na úpravu.

Vždy se snažím, aby vaše fotografie byly hotové co nejdříve.

Obvykle to do dvou týdnů od vašeho výběru stihnu, ale pokud přijde více větších nadvýběrů, doba se mírně prodlouží, ale vždy dělám maximum, abyste nečekali příliš dlouho.

Nemusíte se obávat!

Vaše soukromí je pro mě velice důležité. Všechny fotky na mém webu byly použity se svolením vás, mých zákazníků.

Velmi si cením, pokud souhlasíte se zveřejněním alespoň části výsledku naší spolupráce zde na své stránce nebo na FB Lucie Šmejkalová FOTO nebo na svém profilu na Instagramu. Bez vašeho svolení fotografie nikdy nezveřejňuji, plně respektuji vaše přání.

pusťte k vodě všechny obavy!

Nemějte obavy, že děti budou zlobit a Vám to nebude slušet.

Sama jsem mámou dvou velmi akčních dětí, trpělivosti mám opravdu hodně a ráda si počkám na momenty, které zachytí Vaši přirozenost. Přirozený úsměv sluší každému a vybrány budou jen ty nejlepší fotografie!

nebojte se dělat blbosti, smát se, projevit emoce...

Moje fotografie obsahují vždy něco víc, než jen strnulé úsměvy.

U některých dětí, zejména u těch, které v očích mají deset čertů a jsou to rození komedianti, to jde samo. U dětí, které se stydí, nejsou až tak průbojné, budu potřebovat od vás trošku pomoci. Zpívejte, říkejte básničky, rozesmívejte, prostě dělejte blbosti tak, jak jste zvyklí – myslím, že před někým, kdo kolem vašeho potomka leze po čtyřech nebo se rovnou válí v trávě a sám se pitvoří (…tím myslím sebe :)), se stydět opravdu nemusíte. A co se týče společné fotografie vás dospělých a vašich dětí – smějte se, rozesmívejte se, šeptejte si blbosti a hlavně – buďte u sebe co nejblíž. Někdy není tím nejcennějším pohled do fotoaparátu, ale vaše vzájemná blízkost a souhra.

A nebojte se, vždy vás popostrčím a řeknu co dělat – jsem v tom s vámi!

…a ještě pár témat najdete níže…

Zdá se Vám, že jsem zapomněla na ten nejčastější dotaz?

Že nevíte, co si vzít na sebe. Že asi nic vhodného na focení nemáte! No, tak to jsme dvě a vlastně ani neznám ženu, která by byla spokojená s obsahem své skříně.

Hodila by se nějaká inspirace…
Jaké barvy se hodí na které roční období?
Jak sladit rodinu, aby to k něčemu vypadalo?
A těch otázek by se ještě našlo, že?!

Proto všechny tyto informace najdete přehledně rozepsané samostatně:

Informace před focením z praxe | podrobně

Jak se na focení připravit a co můžete očekávat.

Domácí mazlíčky vezměte s sebou.

Neodmyslitelně do vaší rodiny patří čtyřnozí kamarádi? Pokud je chcete mít na fotografiích s vámi, jsou mile vítáni.

Jen poprosím, sdělte mi to předem, ať vybereme vhodnou lokalitu. Do některých míst není vstup s pejsky povolen.

Kdo může na focení přijít?

Dopředu bych od vás chtěla vědět, kdo se půjde fotit, abych mohla vše naplánovat a připravit.

Pokud chcete mít na fotografiích třeba i babičku a dědečka, vezměte je s sebou. Ale pozor, každý člověk navíc, kromě nejbližší rodiny, děti hodně rozptyluje!

Hlídejte detaily.

Víc očí, víc vidí. Hlídám co se dá, ale může mi očas uniknout rozepnutý knoflíček, vytažená kapsa, neposlušné vlásky či vyhrnuté tričko. Uvítám tedy občasnou kontrolu těchto detailů i od vás :).

A s tím souvisí i maličkosti, na které dejte pozor už při odchodu z domova – upravené nehty, čisté boty, u dětí zkontrolujte a případně odstraňte tetovačky!

Co vzít s sebou?

Vlastně vůbec nic, stačí vám dobrá nálada.

A pro děti? Určitě pití a drobnou svačinku. Někdy se vyplatí i nějaký ten “úplatek“ v podobě bonbonů, dobrot, kterými dítě zaujmeme na konci focení, když už vše ostatní selže. Oblíbená hračka pomůže dětem odbourat trému. U malých dětí jsou vítána chrastítka a zvukové hračky pro upoutání pozornosti.

Deku, na kterou si budete moct sednout, mám vždy s sebou.

Repelenty a jiné protibreberčí přípravky.

Fotíme venku, v přírodě, tedy i mezi spoustou více či méně otravné havěti. Proto prosím stejně, jako když s dětmi vyrážíte do přírody, stříkněte je i sebe nějakým repelentem tak, jak jste zvyklí.

Rekvizity?

Když se řekne rekvizita, všichni si představíme všemožné serepetičky jako retro panenky nebo křídové tabulky s nápisy. Ale rekvizity nemusí být jen kýčovité. Ty opravdu nepoužívám. Nejlepší jsou ty přirozené!

Vezměte si piknikový koš, mísu koláčů od babičky, kytaru, botičky pro očekávané miminko nebo kytici tulipánů. Fantazii se meze nekladou.

Co se s fotkou děje po focení, proč to tak trvá?

Tomu, co si přináším domů z našeho setkání se opravdu nedá říkat fotografie. Jsou to soubory, které musí projít úpravou.

Nejprve roztřídím to, co je použitelné a vyberu ty nejhezčí záběry, které dostanete ve výběru. Udělám základní úpravu jako je ořez, vyrovnání a vylepšení světel, stínů a celkové barevnosti.

U vámi vybraných fotografií přijde finále. Konečnou úpravou se barevnost dotáhne k dokonalosti, aby fotky získaly onu nezaměnitelnou atmosféru. U dětí provádím retuš jen základní – odstraním drobné pupínky, akné, škrábance, modřiny. U dospělých navíc mírně zjemňuji výraznější vrásky – nikdy ne úplně, vždy tak, abyste to byli vy a byli jste přirození.

Fotografie pro vás připravuji ve standardním formátu 2:3. Pokud požadujete jiný poměr stran, je potřeba mě na to upozornit hned po focení.

Tisk?

S odevzdanými fotografiemi ode mě dostanete i rychlý přístup do spolehlivé tiskárny, kde nastavení barevně odpovídá nastavení mého barevně zkalibrovaného monitoru. Můžete zde objednat fotografie v nejrůznějších formátech i nádherné fotoobrazy.

Uvědomte si prosím, že tisk je to poslední, na čem byste měli šetřit. Ať už jde o tisk na počkání nebo všelijaké sběrny propojené s drogeriemi, nabízející fotku v akci za dvě koruny, nikdy za tuto cenu nedostanete fotografii na kvalitním fotografickém papíru, která vám s časem nebude blednout. Rozdíl mezi kvalitním a obyčejným tiskem je propastný. 

Speciální přání?

Pokud máte v hlavě jasnou představu, co byste na fotkách rádi, neváhejte mi to napsat. Čím víc mi už při objednávce specifikujete Vaše přání a představy, tím více budete s fotkami a celým průběhem focení spokojeni. Stejně tak, máte-li nějaké speciální přání (a celkem bez ohledu na to, jak moc je nezvyklé a bláznivé), zkuste napsat, pokud to bude možné, tak jej splníme.

Nemusíte vědět, jak správně pózovat a co dělat.

Celým focením Vás provedu!

Vedu Vás tak, aby náš společný čas byl pro Vás i příjemným zážitkem a tento pocit společně otiskneme do Vašich fotografií.

Čas nevrátíme!