Co na sebe a jak barevně sladit rodinu?

Každý z Vás, kdo se chystá k fotografovi, bude řešit otázku, co si vzít na sebe… A opravdu se to vyplatí promyslet! Základní barevnost fotografiím udáváte právě Vy. Barvy vašeho oblečení a doplňků. Ano, barvy přírody, okolí, tedy vlastně takové naše “fotopozadí” jsou důležité, ale v hlavní roli jste Vy.

Univerzální sada oblečení na focení samozřejmě neexistuje, tak tedy přidám jen pár tipů, které vám snad výběr usnadní.

Nemusíte být na sebe přísní, ani puntičkáři, ale měli byste se k sobě barevně hodit. Nejsem zastáncem toho, aby všichni měli na sobě stejnou barvu. Spíš je vhodnější zvolit neutrální základ a k tomu každý něco od kontrastní barvy (syn barevné tenisky, tatínek v téže barvě proužky na triku, dcera halenku, maminka šátek – to jen pro příklad).

Hlavně, ať vám to sluší a cítíte se dobře.

oblečení na focení
fotograf pribram
outfit focení
rodinné focení oblečení
foceni obleceni
Co dokáže pokazit výsledný dojem?

Čemu se vyhnout?

fotograf pribram
Vyvarujte se svítivým barvám

Vyhněte se neonovým, svítivým a výrazným žářivým odstínům barev – sytě oranžová, růžová, kanárkově žlutá, ostře modrá, zelená apod. Barvě fotek nikdy neprospějí a obvykle se tyto barvy odrážejí i do obličejů ostatních fotografovaných – ne vždy se to dá zachránit úpravou!

Oblečení volte bez nápisů

Nápisy přitahují zbytečnou pozornost a ruší. Kazí onu nadčasovost, kterou pro Vás tvořím. A přece nebudeme někomu dělat reklamu 🙂

Vyhněte se výrazným obrázkům

Na fotografiích působí rušivě a zbytečně odvádějí pozornost od fotografovaného – na fotce přeci není nuté mít ještě hlavu Hello Kitty…

Kšiltovka a sluneční brýle

Zbytečně zastíní oči, které by měly být dominantní a viditelné. Stejnou službu udělá slamák nebo nějaký nápaditý klobouček, který ale bude vypadat o mnoho lépe a focenému nezastíní pohled do očí.

Trocha inspirace...

…outfity, které se opravdu povedly:

co si obléct na focení
co na sebe na focení
oblečení na focení
oblečení na focení
oblečení na fotografování
oblečení na fotografování
oblečení na rodinné focení
outfit na focení
outfit na focení
V jednoduchosti je krása!

Buďte ve výběru outfitu kreativní, ale nepřekombinujte to!

Přiznávám, nejsem žádný módní guru. Nejraději nosím obyčejné tričko a tenisky, takže je velká šance, že máte mnohem lepší styl než já. 🙂 Vše, co je v tomto průvodci jsou mé zkušenosti, které jsem sesbírala během focení.

Nejvíc mi záleží na tom, abyste vypadali jako Vy. Abyste byli co nejpřirozenější. Nemějte strach, že když nebudete postupovat dle těchto rad, focení bude stát za starou bačkoru. Buďte sami sebou, držte se základních rad a Vaše fotografie budou stát za to!

Neodflákněte to.

Celá rodina v jednobarevných obyčejných tričkách je zkrátka nuda. Ač se to nezdá, tak materiály dělají divy a dovedou dodat tu správnou atmosféru.

Vrstvené oblečení, textury (lněná košile, krajkové šaty…), hrubě pletené svetry i šály vypadají na fotkách zajímavě – dodávají fotce hloubku a hezké detaily.

Jednoduchý styl můžete vkusně podtrhnout nápadnějšími doplňky. Kšandy, klobouky, šátky, to vše je vítáno.

Padnoucí oblečení.

Oblečení by vás nemělo omezovat.

Pokud budete mít úplně nové džíny, můžou Vás stahovat a budete na to stále myslet. V nepadnoucím oblečení se nebudete cítit úplně v pohodě. Nikdo se nechce neustále ujišťovat, zda je vše na svém místě…

A u dětí toto platí dvojnásob!

Nepřekombinujte to!

Lépe bude vypadat drobný, decentní vzor nebo jednobarevný kousek, než komplikované vzory a kombinace velkého množství barev. Punc osobitosti dodají romantické drobné kvítky, puntíky, ale i pruhy a kostkaté košile (…ne vše pohromadě na jedné fotce :))

Dlouhé, rozevláté šaty s drobným romantickým vzorem? Naprostá pecka a vnesete do fotek jemnost, i když s sebou na focení přivedete samé dobrodruhy a “frajery” 🙂

a jdeme na vyšší level
Protestující náctiletí a někdy i tatínkové.

Dokud jsou děti malé, je výběr oblečení obvykle na Vás. To, co jim vyberete a připravíte, v tom bez protestů přijdou. Tohle (krásné) období postupně mizí.

Pokud máte doma slečnu, která má vkus a ráda se hezky oblékne, pak Vám gratuluji, zbytek odstavce klidně přeskočte a zarolujte si rovnou dolů na obrázky.

Část náctiletých Vám během minuty dokáže zhatit všechny Vaše plány o barevnosti na fotkách. I přes všechna doporučení, která jsem psala výše – nechte je, ať jsou sami sebou. Procházejí zrovna obdobím, kdy jedinou nositelnou barvou je černá a nejslušivějším kouskem tepláky? Pokud vy, v rámci své rodičovské autority a výše popsaných doporučení, uděláte vše pro dokonale sladěnou rodinnou fotografii a svého protestujícího potomka dovedete v košili zapnuté ke krku, bude mu to sice slušet, ale celkový výsledek focení bude děsný. Na fotkách bude vidět napětí a nespokojenost. Pokud s nimi vážně není řeč, nenuťte je a nechte je jít v tom, v čem se cítí nejlépe.

Mimochodem, totéž platí i pro některé tatínky. Není potřeba manželovi nutit košili, když naposledy si ji oblékl na vlastní svatbu. Ať už oblečení zvolíte sportovní, elegantní nebo jiné, oblékněte se tak, aby Vám bylo příjemně. Určitě chcete snímky, které budou vyprávět Váš vlastní příběh, proto buďte sami sebou.

P.S.  někteří z Vás vědí, že tahle zkušenost je u mě tou nejosobnější. Mám doma náctiletý exemplář, který za vrchol kreativity považuje kombinaci černé a bílé. A já vlastně ani žádné jeho stylizované fotky nechci. Takhle je to totiž on. Přesně takový, jaký je a jak ho mám ráda 🙂 

A to je vše!
Teď už si v klidu prohlédněte inspiraci,
kterou jsem pro Vás dohledala.

Dejte mi vědět pokud máte jakékoli otázky.

Pokud máte další dotazy, nebojte se mi napsat! Jestli se stále nemůžete rozhodnout, co na sebe, neváhejte mi poslat fotku nebo dvě, toho, nad čím přemýšlíte.
Moc ráda Vám pomůžu s výběrem toho, co na fotkách bude vypadat dobře, které barvy a materiály dodají fotkám tu správnou atmosféru.

Každý typ focení a každé roční období si žádá své...

Focení doma

Něžné pastelové barvy a bílá – to je klasika, se kterou určitě nešlápnete vedle. Ale… Pokud nemáte vyloženě tmavý interier, ale světlý nebo v přírodních barvách, stojí za zvážení i kombinace se zemitými barvami, které fotkám dodají hřejivou atmosféru.

Jaro

Hodí se spíše jemné, pastelové odstíny, ale klidně je můžete doplnit i nějakým tmavším prvkem, který přidá kontrast

Léto

Jasnou volbou jsou lehké a vzdušné barvy i materiály. Spíše chladnější odstíny barev a bílá, která nechá vyniknout zdravou barvu pleti či opálení.

Podzim

Oblékněte se do teplých, klidných, zemitých barev. Vypadají dobře světlé i tmavé odstíny, těchto tlumených, přírodních barev.

Zima

Pokud není nasněženo, je příroda podobná pozdnímu podzimu, tedy mrkněte na zemité podzimní barvy výše. Když bude bílo, slaďte se barevně jako rodina. A jaké barvy zvolíte? To už je na vás. I když já bych se přimlouvala za zemitější barvy, tak klidně volte výraznější a hodí se i pastelové. Nejdůležitější jsou ale v zimě materiály. Kožíšky a hrubá pletenina dodává atmosféru. A nezapomeňte vrstvit, ať je vám opravdu teplo!

Zdroj použitých fotograií: Pinterest