Focení – co na sebe a jak barevně sladit rodinu


Každý z Vás, kdo se chystá k fotografovi, bude řešit otázku, co si vzít na sebe.
Univerzální sada oblečení pro focení samozřejmě neexistuje, tak tedy přidám jen pár tipů, které vám snad výběr usnadní.


ikona


Základní barevnost fotografiím udáváte vy!
Především barvy vašeho oblečení a doplňků. Ano, barvy přírody, okolí, tedy vlastně takové naše „fotopozadí“ jsou důležité, ale hlavní jste vy.
U rodinných fotografií se určitě vyplatí trochu nad výběrem barev popřemýšlet, abyste spolu zkrátka ladili.

Nemusíte být na sebe přísní, ani puntičkáři, ale měli byste se k sobě barevně hodit. Nejsem zastáncem toho, aby všichni měli na sobě stejnou barvu. Spíš je vhodnější zvolit neutrální základ a k tomu každý něco od kontrastní barvy (syn barevné tenisky, tatínek v téže barvě proužky na triku, dcera halenku, maminka šátek – to jen pro příklad). Vůbec nevypadá špatně kombinace, kdy tatínek s jedním potomkem jsou do jedné barvy a maminka s druhým potomkem do druhé barvy. Ale jak jsem psala – nebuďte puntičkáři. Hlavně, ať vám to sluší a cítíte se dobře.

ikona

Čemu se vyhnout!
Oblečení volte raději bez nápisů
(odvádí pozornost a přece nebudeme někomu dělat reklamu :))
Vyhněte se výrazným obrázkům
(na fotografiích působí rušivě a zbytečně odvádějí pozornost od fotografovaného – na fotce přeci není nuté mít ještě hlavu Hello Kitty)
Pokud možno bez kšiltovky
(zbytečně zastíní oči, které by měly být dominantní a viditelné. Stejnou službu udělá slamák nebo nějaký nápaditý klobouček, který ale bude vypadat o mnoho lépe a focenému nezastíní pohled do očí)

Jsou barvy, kterým to spolu doslova sluší…
Zdroj fotografií: Pinterest  (více ukázkových fotografií najdete na konci tohoto příspěvku)


BAREVNOST
FOTKÁM SLUŠÍ

Barev se rozhodně nebojte. Výrazné syté odstíny považujeme za provokativní, ale věřte mi, barvy rodinným fotografiím sluší. Budete mile překvapeni. Barevnost, kterou zvolíte, je vždy základem fotografie. Je tím prvním, co upoutá pozornost. Někdy stačí i detail výrazné barvy, kterou máte rádi a celý snímek dostává úplně jiný rozměr.

BÍLÁ A PŘÍRODNÍ
(NEUTRÁLNÍ) BARVY

Barevnost sice fotkám sluší, ale pokud se ve výrazných barvách necítíte, klidně zvolte neutrální, přírodní barvy. Světlé tóny Vás krásně rozzáří. Oblečení tón v tónu vypadá také báječně. A samotná bílá barva? Nádherná. Nevtíravě vynikne, ale chce to trochu kreativity a neodfláknout to bílým trikem. Co třeba nějaký krajkový kousek, lněná košile, hrubě pletený svetr, rozevláté šatičky jako z dob našich babiček a k tomu nějaký pěkný, výrazný detail?

KRÁSA A KOUZLO
JEDNODUCHOSTI

Nepřekombinujte to! Lépe bude vypadat drobný, decentní vzor nebo jednobarevný kousek, než komplikované vzory a kombinace velkého množství barev. Punc osobitosti dodají romantické drobné kvítky, puntíky, ale i pruhy a kostkaté košile (…ne vše pohromadě na jedné fotce :))

Jednoduchý styl můžete vkusně podtrhnout nápadnějšími doplňky. Výrazné boty, tenisky v různých barvách, kšandy, svetry s hrubým vyplétaným vzorem, klobouky, šátky, rozevláte šaty, to vše je vítáno.


ČERNÉ OBDOBÍ
NÁCTILETÝCH

Dokud jsou děti malé, je výběr oblečení obvykle na Vás. To, co jim vyberete a připravíte, v tom bez protestů přijdou. Tohle (krásné) období postupně mizí. Pokud máte doma slečnu, která má vkus a ráda se hezky oblékne, pak Vám gratuluji, zbytek odstavce klidně přeskočte a zarolujte si rovnou dolů na obrázky.

Část náctiletých Vám během minuty dokáže zhatit všechny Vaše plány o barevnosti na fotkách. I přes všechna doporučení, která jsem psala výše – nechte je, ať jsou sami sebou. Procházejí zrovna obdobím, kdy jedinou nositelnou barvou je černá a nejslušivějším kouskem tepláky? Pokud vy, v rámci své rodičovské autority a výše popsaných doporučení, uděláte vše pro dokonale sladěnou rodinnou fotografii a svého protestujícího potomka dovedete v košili zapnuté ke krku, bude mu to sice slušet, ale celkový výsledek focení bude děsný. Na fotkách bude vidět napětí a nespokojenost. Pokud s nimi vážně není řeč, nenuťte je a nechte je jít v tom, v čem se cítí nejlépe.

Mimochodem, totéž někdy platí i pro některé tatínky. Není potřeba manželovi nutit košili, když naposledy si ji oblékl na vlastní svatbu. Ať už oblečení zvolíte sportovní, elegantní nebo jiné, oblékněte se tak, aby Vám bylo příjemně. Určitě chcete snímky, které budou vyprávět Váš vlastní příběh, proto buďte sami sebou.

P.S.  někteří z Vás vědí, že tahle zkušenost je u mě tou nejosobnější. Mám doma náctiletý exemplář, který za vrchol kreativity považuje kombinaci černé a bílé. A já vlastně ani žádné jeho stylizované fotky nechci. Takhle je to totiž on. Přesně takový, jaký je a jak ho mám ráda 🙂

ikona


Pokud budete sice vyladěni do posledního detailu, ale nebude to pro Vás přirozené a pohodlné, bude to na fotkách zkrátka vidět!

A teď už si v klidu prohlédněte inspiraci, kterou jsem pro Vás dohledala 🙂  Zdroj fotografií:  Pinterest

rodinné focení oblečení focení co na sebe co si obléct

co na sebe rodinné focení rady co si obléct fotograf

 oblečení na focení
 co si obléct na focení
 co na sebe na focení
 rodinné focení co na sebe
 barevnost focení děti a rodina
 co na sebe co si obléknout na focení kombinace barev rodinné focenírodinné focení co si obléknoutjak sladit rodinu na foceníZdroj použitých fotografií | Source for images: Pinterest
 oblečení na focení tipyjak sladit rodinu rodinné focenímodrá kombinace rodinné focení barvy foto inspirace rodina foceníinspirace info fotograf rodinné focení