K rozepsání se na tohle téma mě nakoply hned dva důvody:
1) ptáte se a zjišťujete situaci...
Protože se mi začíná plnit diář na jarní termíny, a protože všichni víme, že jaro je nejdeštivější období roku, tak i vy, kteří se objednáváte, zjišťujete, co se bude dít a jak to vyřešíme, když bude pršet. Rovnou říkám, že domluva je vždy naprosto individuální. Vždy se domlouváme s ohledem na to, jestli se jdete fotit s malými dětmi, co od fotek očekáváte atd, atd, atd. Univerzální postup na tohle neexistuje a vždycky to zkrátka společnými silami vymyslíme.
2) focení téhle úžasné dvojice...
Že nás nečeká žádné teplo, s tím se počítalo, že ale na obloze bude takový příšerný pytel, to předpověď neslibovala ani v nejmenším... Přiznám se bez mučení, že když se půl hodiny před focením zatáhlo úplně, byla jsem jako na trní, jak to celé dopadne. Na zrušení termínu bylo pozdě. Tihle dva to za mnou měli kus cesty a bylo jasné, že už dávno vyrazili. Ale já díky tomu zjistila, že moje obavy, že při takhle zatažené obloze nebude výsledek žádný zázrak, byly úplně zbytečné a dost mimo.
Jak dlouho že fotím, že jsem na tohle přišla?
...neptejte se 😀
Posílám za vámi velké poděkování nejen za to, že jste celé focení zvládli s úsměvem na rtech a výbornou náladou, ale i za možnost se o vaše fotky podělit - díky moc!
Jaké nám vyjde počasí na focení?
Co když bude zrovna ošklivo?

…tyhle otázky řeší s blížícím se termínem focení úplně každý.

Sice mám mezi svými zákazníky pár těch, které podezírám, že umí “poručit větru, dešti”, protože i kdyby 14 dní v kuse lilo, předpověď neslibovala žádnou změnu, tak jim zkrátka vykoukne na dvě hodiny sluníčko…

Většinou to ale je jako na houpačce. Jednou vyjde sluníčko, podruhé nám focení ukončí déšť a příště? Necháme se překvapit!

A přesně tohle je to, co dává fotkám onu jedinečnost. Pokaždé na nich bude jiná atmosféra, kterou vytváří právě počasí.

Nikdy nebudou
stejné ani jednotvárné.
tehotenske foceni v prirode
Ať to ale není tak jednoduché...
Velký vliv na to, jak bude výsledná fotografie vypadat má postproces, tedy její úprava.

A to už je na každém fotografovi, jak si s tím poradí.

Mám tenhle postproces ráda. Z fotky, která vypadala jako zašedlá a tuctová, se vyloupne taková, jaká odhalí skutečnou atmosféru při focení.

Jasně, Photoshop je mocný a dalo by se tam přidat třeba umělé sluníčko, z boku nějaký ten paprsek, ale má to smysl? Tyhle blbosti nedělám! Není to proto, že bych je neuměla (je to asi tak dvouminutová úprava), ale nelíbí se mi to. Ano, na fotkách zvýrazňuji světlo, ale jen to opravdové, které tam je!

Ony totiž fotografie s přidaným “sluníčkem” nebo paprsky jsou málokdy opravdu povedené. Obvykle jejich autor plácne efekt do místa, kde je tak nějak na něj prostor. Že je na obličejích lidí vidět, že šlo světlo z druhé strany, než odkud přichází vložený efekt? Nevadí, toho si nikdo nevšimne…

Problém přijde ve chvíli, kdy si toho nesmyslu všimnete poprvé. Pak už to budete totiž vnímat úplně všude. No, nechtěla bych mít na zdi metrové plátno, kde místo abych se usmála nad tím, jak byly děti malé a roztomilé, tak by mě jako první praštila do oka zbytečná a špatně umístěná sluneční záře…

Je libo konkrétní ukázku?
Fotografie bez úprav (to, co vám nikdy neodevzdám) a upravená tak, jak ji ode mě dostanete.
fotograf Příbram rodinné focení
pred-upravou-foto-pribram
po úpravě fotografka-pribram
před úpravou fotografka-pribram
tak schválně:
Jaké byste si přáli počasí na focení?
Odpověď tuším...
Sluníčko, obloha nádherně modrá, bez mráčku... Jasně, co do pohodlí a komfortu (s malými dětmi obzvlášť) je to taková sázka na jistotu. Faktem ale je, že daleko zajímavější je jiná obloha.
Prostě mraky...
Ať už je to lehké polojasno nebo zataženo, dodá to fotkám atmosféru... Když je pod mrarakem, krásně vynikne výraz a tlumené světlo dodá obličeji mnohem jemnější tóny. A něco vám prozradím - když přes den fouká vítr, bývají ty nejhezčí západy sluníčka.
A když prší?
Přesouváme focení na nejbližší volný termín! Foťák sice vydrží hodně, ale mezi voděodolnou techniku rozhodně nepatří. A tím odpovídám na dotazy k jarnímu (obvykle deštivému) počasí, které nás čeká - všechny obavy hoďte za hlavu, počasí se zkrátka bát nemusíte!

Nenechte si tedy počasím kazit náladu. Na Vašich fotkách mi vždy záleží, takže udělám maximum proto, abych vám odevzdala ty nejhezčí fotografie.

A ono ideální počasí?

Podle mě zkrátka neexistuje a naprostý ideál vidím v tom, když vám jednou vyjde sluníčko, podruhé klidně zatažená obloha, protože…

...to je klíč k tomu, aby Vaše fotky byly pokaždé jiné a jedinečné.

A jeden tip navíc...

…pokud nám počasí opravdu nepřeje, není problém fotit u vás doma formou lifestyle. Má to i své výhody, protože právě doma vznikají fotografie, které jsou přirozené a přitom krásné.

Klidně si o tuto možnost napište…