Focení v exteriéru | Ateliér nehledejte


 
Focení v exterieru, venku?  Většině z Vás vrtá v hlavě ATELIÉR…

 

Někteří se ptáte ve zprávách, s některými z vás jsme to řešili při focení…

Bude? Nebude? Fakt jako budete fotit jen venku?
Ne! Ne! Ano!


Chvíli jsem váhala, ale teď už můžu říct, že cesta, kterou jsem se vydala, bude ta správná. Focení venku má velkou spoustu výhod.

Nebudu vás tu zatěžovat technickými výhodami o tom, že světlo, které nám poskytne sluníčko nebo vlastně i zatažená obloha je prostě přirozené, podle mě nejhezčí, které může být. Barvy, které dodá sama příroda, ty jsou prostě výjimečné a fotky nikdy nebudou stejné ani jednotvárné.

Hlavním důvodem pro exteriérové focení je místo. Čím víc jsem poznala vás i vaše děti, tím víc jsem se utvrdila v tom, že ateliér, který by byl dokonalý pro focení dětí, by musel mít velikost hangáru na letadlo…
Potřebují prostor a volnost, aby mohly být samy sebou, přirozené a bezprostřední.

Že se u toho někdy vy i já pěkně naběháme? Že je to náročnější?
Možná je, ale ta radost, kterou zachycuji, a kterou pak máte vy, ta mi za to zkrátka stojí a je TO právě TO, co mě baví. Přirozené světlo, přirozené prostředí a přirozené emoce vás a vašich dětí.

Takže zpět k otázce ateliéru… Říká se „nikdy neříkej nikdy“, tak možná někdy se mi začnou líbit fotky dětí před vinylovým pozadím, barevnými plátny, na prostoru 5×5 metrů a děti říkající „sýýýýr“ pokud možno ve strnulé poloze, aby náhodou něco nerozbily či neshodily nějakou tu dekoraci – TEĎ TO ALE OPRAVDU NEBUDE.

focení galerie

KDE tedy budeme vlastně fotit?

 

Dalo by se říci, že vlastně můžeme kdekoli. Výběr toho ideálního místa, ale už tak jednoduchý není. Vzhledem k tomu, jak moc právě prostor, kde fotíme, ovlivní celkovou atmosféru pořízených snímků a vlastně i celého focení, jsem na výběr lokality hodně pečlivá, protože musí splňovat spoustu požadavků.

Měla by být použitelná téměř při jakémkoli počasí, s ideálními světelnými podmínkami. Místo by mělo být trochu odlehlejší, bez většího množství kolemjdoucích. Místo, které navzdory blízkosti k městu nebude připomínat skládku či smetiště. Příroda bude spíše divočejšího rázu, než pečlivě stříhaný anglický trávník, protože střapatá tráva a rozkvetlá louka přidá fotkám mnohem víc, než udržovaný park, kde se chodí jen po cestičkách a běda, když ne. Místo musí být dál od silnice, dál od hlavních tahů s velkým provozem, ale zároveň lehce přístupné, ideálně i s kočárkem tak, abychom k němu nemuseli absolovovat půlhodinovou cestu. Také musí být kde nechat auto. Musí tu být dostatek stínu i světla, v horizontu by neměly překážet dráty el. vedení, komíny a další ne zrovna žádoucí objekty. A jedna z nejdůležitějších podmínek – místo musí být prostě krásné, příjemné, abyste se tam cítili dobře, protože když se vám tam nebude líbit, bude to ve vašem výrazu znát. Jo a abych nezapomněla – nesmí tam být klíšťata, velcí černí mravenci a vosy 🙂
Chápejte, ideální místo zkrátka neexistuje, ale hledám pro vás taková, která se k němu nejvíce přibližují.

Když přijdete do atelieru, obvykle si vybíráte pozadí, které bude za vámi. Se mnou je pro vás pozadím příroda. Každý z vás preferuje jinou lokalitu, někdo má rád les, někdo otevřené louky, tak proč si to nemít i a vzpomínkách na vaše rodinné focení.
U balíčků, kde je dané téma, tam s místem nic moc vymýšlet nemůžeme, ale pro rodinné focení stojí za to, vybrat lokalitu, která vám je blízká.

Vše jsme poctivě objeli a otestovali s mým malým modelem 🙂 a ukázky najdete níže. Snažila jsem se, aby na fotkách byly vidět možnosti a atmosféra daného místa, „model“ je mé vlastní, totálně nespolupracující dítko, takže jej berte trochu s rezervou, ale pro usnadnění vašeho výběru by to stačit mělo…


Slivice
… louka, cesta, stromová alej. Místo, které je od Příbrami vzdáleno cca 6 km.

fotograf příbram focení děti rodina

 


Příbram – rybník
Místo, které je přímo na okraji města.
Dostupnost ale spíše autem, pěšky je to dost „zastrčené“ od civilizace.

Fotograf Příbram Lucie Šmejkalová

 


Příbram – les
… les, pařezy, vysoká tráva, kameny. Místo, které je přímo na okraji města. S hodně malými dětmi a kočárkem se asi nedostaneme úplně nahoru na kameny, jinak místo má hodně příjemnou atmosféru, kousek je i louka.

foto příbram fotograf děti a rodina Lucie

 


Kozičín
Kraj lesa se spoustou pařezů a vysokou trávou. Místo, kde děti se opravdu zabaví a vyblbnou.
Od Příbrami vzdáleno cca 6 km.

focení fotograf foto příbram lucie šmejkalová

… a hledáme pro vás další , postupně budu vkládat. Mám vyhlídnutý ještě krásný, otevřený prostor polí a luk, zelený, mechový kousek lesa a krásné místo u potoka, které bude naprosto bezkonkurenční v létě 🙂


A abych úplně nezatracovala ta „civilizovanější“ místa, tak ještě zmíním Svatou Horu a park ve Vysoké u Příbrami. Ani jednomu z těchto míst se nebráním, fotit tam pochopitelně můžeme, ale ta výše uvedená u náhledů jsou zkrátka hezčí, s příjemnější atmosférou a daleko více se blíží k té mojí představě o ideálním místě na focení.

Ať už vyberete kterékoli místo, budu se na vás těšit. Konkrétní souřadnice míst a info, kde se sejdeme, posílám po domluvě termínu v mailu. Pokud vás fotky oslovily, kontaktujte mě.